Wtorek, 21.02.2017

&nbps;

U20: Dojrzałość jest złotem

16 marca 2015 18:02

Koszykarze Trefla Sopot ze złotymi medalami MP U20. Organizatorzy wybrali MVP turnieju finałowego Grzegorza Kulkę, a my przygotowaliśmy własne wyróżnienia.

Zarejestruj się w RIVALO i zgarnij bonus 200,- PLN !

Mecz finałowy był kolejnymi derbami Trójmiasta między drużynami Trefla i Asseco. Lepiej rozpoczęli go gdynianie, którzy po 4 minutach prowadzili już 14:4. Sopocianie nie stracili jednak zimnej krwi i ze spokojem zmniejszyli stratę do jednego punktu jeszcze przed końcem I kwarty. W drugiej części gry świetną zmianę dał rezerwowy rzucający Trefla – Szymon Mochnacz. Nie pomylił się ani razu z dystansu (3/3) i to głównie dzięki jego skutecznej grze sopocianie do przerwy prowadzili 38:26.

W drużynie Asseco dwoił się i troił Przemysław Żołnierewicz, ale poza pierwszymi minutami nie miał wsparcia wśród kolegów, którzy w całym meczu trafili tylko 10 z 47 rzutów z gry (w tym ledwie 1 na 21 z dystansu!). A że jednym zawodnikiem meczu wygrać się nie da, to szansa na dogonienie rywali malała z minuty na minutę.

Było to tym bardziej trudne, że Trefl ani na chwilę nie ułatwiał życia przeciwnikom. Dobra obrona zmuszała koszykarzy Asseco głównie do rzutów z niewygodnych pozycji. Z kolei w ataku ich gra nie opierała się na jednym zawodniku. Świetnie prowadzący grę sopocian Paweł Dzierżak (9 asyst) miał spore pole do popisu.

W IV kwarcie, gdy z koszykarzy Asseco powoli uciekała wiara na korzystny wynik, Trefl powiększył przewagę do 30 punktów. Koszykarze z Sopotu zasłużenie zdobyli złote medale, grając dojrzałą koszykówkę. Nic zresztą dziwnego, skoro w składzie mieli trzech zawodników trenujących z ekstraklasowym zespołem (Dzierżak, Kulka, Włodarczyk).

Trefl Sopot – Asseco Gdynia 79:49 (15:16 23:10 18:14 23:9)

Trefl: Kulka 15(1) (12 zb.), Krefft 15(3), Dzierżak 10 (9 as.), Szymański 9 (10 zb.), Włodarczyk 9(1) oraz Mochnacz 15(3), Kolenda 4, Ciesielski 2, Czyż 0, Motylewski 0, Szczepanik 0, Dylicki 0

Asseco: Żołnierewicz 21 (16 zb., 3 bl.), Majchrzak 9, Czerlonko 4, Kołodziej 3(1), Babiński 0 oraz Sączewski 3, Dalak 2, Słupek 2, Siewruk 2, Nowaczek 2, Marczuk 1, Jęczmień 0

Wcześniej trzecie miejsce i brązowe medale zapewniła sobie drużyna Biofarmu Basket Junior Poznań, pokonując Poundout Politechnikę Gdańsk 73:55. Wyrównana pierwsza kwarta zapowiadała emocje, jednak wąski skład i problemy z faulami graczy wysokich znacznie utrudniły grę gdańszczanom. Na początku trzeciej kwarty Biofarm wypracował sobie ponad 10-punktową przewagę, której nie oddał już do końca meczu. Najlepszym graczem ekipy z Poznania ponownie był Damian Szymczak (24 pkt).

Dla Politechniki najwięcej punktów rzucił kapitan Kamil Hanke (15 pkt). I to mimo pechowej kontuzji z pierwszej akcji (rozcięta głowa), po której to musiał na kilka minut opuścić plac gry. Z obandażowaną głową walczył do końca, rzucając 10 z 13 punktów drużyny w IV kwarcie. Na szerszy skład Biofarmu to jednak nie wystarczyło.

Mimo niedosytu, jakie zawsze pozostaje po zajęciu 4. miejsca, ekipa Politechniki w kontekście całego sezonu może być bardzo zadowolona ze swojej postawy. Drużyna zbudowana praktycznie od zera w swoim debiutanckim sezonie otarła się o medal mistrzostw Polski, pokazując niezłą, drużynową koszykówkę. Oby stali się przykładem dla innych.

MVP – Grzegorz Kulka (Trefl Sopot)

Pierwsza piątka:  Artur Włodarczyk (Trefl Sopot), Damian Szymczak (Biofarm Basket Junior Poznań), Przemysław Żołnierewicz (Asseco Gdynia), Wojciech Czerlonko (Asseco Gdynia), Błażej Szymichowski (Poundout Politechnika Gdańska)

Najlepiej rzucający za 3 - Paweł Krefft (Trefl Sopot)

Najlepiej asystujący - Paweł Dzierżak (Trefl Sopot)

Najlepiej zbierający - Przemysław Żołnierewicz (Asseco Gdynia)

Najlepszy obrońca - Marcin Marczuk (Asseco Gdynia)

Najmłodszy zawodnik turnieju - Dawid Sączewski (Asseco Gdynia), rocznik 1999

Nagroda POZKosz dla najlepszego zawodnika Pomorza - Przemysław Żołnierewicz (Asseco Gdynia)

Wyróżnienia 2TAKTY.COM

MVP: Przemysław Żołnierewicz (Asseco Gdynia) – prawdziwy dominator w swoim roczniku. Świetny fizycznie, ciężki do zatrzymania. Już nie tylko wykorzystuje warunki fizyczne przy penetracjach, ale coraz lepiej rzuca z półdystansu.

Pierwsza piątka:

Paweł Dzierżak (Trefl Sopot, PG) – dobrze jest mieć kolegów, którzy trafiają z dystansu, ale jeszcze lepiej jest mieć rozgrywającego, który zawsze poda w tempo i tam, gdzie trzeba. Lider asystujących turnieju finałowego (śr. 7,6), na dodatek popełnił tylko 6 strat w 5 meczach.

Damian Szymczak (Biofarm Basket Junior Poznań, PG/SG) – lider trzeciej drużyny turnieju, nie zawodził w najważniejszych momentach.

Adam Brenk (Poundout Politechnika Gdańsk, PG) – jeden z filarów drużyny z Gdańska błędów może się nie ustrzegł, ale statystyki z sezonu na poziomie 10,0 pkt / 7,6 zb. / 6,4 as. robią wrażenie. Rozgrywający, który ma już za sobą udział w ME U16 w 2011 roku, znów wysyła sygnały do trenera kadry?

Wojciech Czerlonko (Asseco Gdynia, SF) – jako pierwszy próbował wspomóc Żołnierewicza w ataku. W porównaniu z poprzednim sezonem (grał w barwach Trefla) zrobił postęp zarówno w ataku, jak i obronie. Mecz życia i decydujące akcje w półfinale zapewniły jego drużynie finał mistrzostw Polski.

Grzegorz Kulka (Trefl Sopot, PF) – oaza spokoju i pewności pod koszem. Najlepszy przykład, że treningi z seniorami popłacają.

Piątka nowych twarzy:

Patryk Stankowski (Biofarm Basket Junior Poznań, PG) – na razie z jednym atutem (szybkość), ale potrafi go świetnie wykorzystać na boisku.

Szymon Mochnacz (Trefl Sopot, SG) – niespodziewany as z rękawa w meczu finałowym, w którym w II kwarcie, wchodząc z ławki, dał 13 punktów, wyprowadzając swoją drużynę na niemałe już prowadzenie. Jak na ironię, bohaterem klubu ściągającego koszykarzy z całej Polski, stał się jego jedyny wychowanek*.

Kamil Hanke (Poundout Politechnika Gdańsk, SG/SF) – w koszykówce młodzieżowej nie taki „nowy”, ale w Polsce jeszcze pewnie mało znany. Chyba już nie na długo, bo w turnieju finałowym imponował spokojem i doświadczeniem.

Karol Kamiński (Poundout Politechnika Gdańsk, SF) – mimo małego doświadczenia w grze na takim poziomie zaskakiwał dobrymi decyzjami w ataku. Ciekawy materiał na skrzydłowego.

Szymon Kiwilsza (WKK Wrocław, PF/C) – sporych rozmiarów podkoszowy, jeszcze junior (rocz. 1997), z dobrymi manewrami. Największe odkrycie turnieju.

* UKS 7 Trefl Sopot prowadzi szkolenie na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum.